Existuje viacero odporúčaní, podľa čoho kupovať obrazy – meno autora, téma diela, technika, veľkosť a pod. Podľa expertov z aukčných spoločností…
Používame súbory cookie k analýze návštevnosti a aby sme mohli naše webové stránky lepšie prispôsobiť Vašim potrebám. Používaním našich webových stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na Vašom počítači, tablete alebo smartfóne.

Sú červené obrazy drahšie?

Späť

Existuje viacero odporúčaní, podľa čoho kupovať obrazy – meno autora, téma diela, technika, veľkosť a pod. Podľa expertov z aukčných spoločností sú však dôvody, prečo sú kupci ochotní za niektoré diela zaplatiť viac, oveľa jednoduchšie. Zdá sa, že vo viacerých prípadoch totiž rozhoduje vhodne zvolená farebnosť. 

Aukcia impresionistického a moderného umenia v Sotheby´s v Londýne vo februári minulého roka predstavila dve Picassove diela, obe z roku 1967. Téma a veľkosť boli porovnateľné. Obraz s názvom „Mousquetaire et nu couché“ sa predal za 2,5 milióna libier, kým „Nu assis et jouer de flute“ odhadovaný na 1,5-2 milióna libier ostal nevydražený. Prečo? Zatiaľ čo v prvom dominovala na pozadí atraktívna ružová, v druhom prevládala studená zelená. Vo všeobecnosti platí, že diela svetlejších farieb sa lepšie predávajú v porovnaní s dielami tmavších odtieňov. Samozrejme, záleží od konkrétneho autora. Podľa expertov však prím medzi farbami hrá červená, ktorá je najlukratívnejšia a najviac žiadúca aj podľa riaditeľa súčasného umenia v Christie´sInternational, Bretta Gorvy-a. Podľa Sotheby´s je červená zasa na vzostupe aj vďaka expandujúcemuázijskému trhu, kde je táto farba spájaná so šťastím. O raste východného trhu hovoria samotné čísla - ázijskí kupci minuli v roku 2013 dvakrát viac peňazí na diela súčasného umenia v aukčných spoločnostiach v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Vplyv a preferencie východných krajín na súčasný trh majú teda určite rastúcu tendenciu, v prípade „červeného“ trendu však podľa všetkého hovoríme vo všeobecnej rovine.

„Červená je v umení najemotívnejšou farbou. Často sme boli svedkami toho, že červené maľby si na aukciách počínali lepšie ako iné práce,“ povedal Cheyenne Westphal, predseda súčasného európskeho umenia v Sotheby´s.

Aukcia súčasného umenia s „červenými“ favoritmi

12. februára 2014 sa v londýnskom Sotheby´s uskutoční večerná aukcia súčasného umenia. Najväčším lákadlom sú štyri diela, pričom všetky v sebe obsahujú nápadnú červenú farbu.
Dielo Gerharda Richtera s názvom „Wand“ sa odhaduje na cenu 15 miliónov libier. Tento obraz má dokonca potenciál zlomiť doterajší autorov rekord v sume 22 miliónov libier. „Červenú“ teóriu podporuje aj fakt, že až štyri z piatich doteraz predaných najdrahších Richterových diel boli červené.
Ďalším významným dielom je obraz „Mao“ od Andyho Warhola, odhadovaný na sumu 5 až 7 miliónov libier. Červené dielo bude mať zastúpené aj Alberto Burri s názvom „Rosso Plastica“ s odhadovanou cenou do 3 miliónov libier. Práca Cy Twombly-ho oceňovaná na 7 miliónov libier púta pozornosť taktiež kvôli farbe, je totiž považovaná za „najčervenšie“ dielo tohto autora.
Vplyv farby na cenu obrazu potvrdil aj riaditeľ divízie umenia v londýnskom Sotheby´s, Alex Branczik: „Pri oceňovaní diel sme si vedomí sily červenej farby.“ Do akej mieri zabodujú červené diela tentokrát sa dozvieme už o pár dní z výsledkov samotnej aukcie.