Ota Janeček bol všestranným českým výtvarníkom, ktorý výrazne zasiahol do modernej českej maľby, plastiky, voľnej grafiky a knižnej ilustrácie ...

(* 1919, Pardubičky pri Pardubiciach – †1996, Praha) Ota Janeček bol všestranným českým výtvarníkom, ktorý výrazne zasiahol do modernej českej maľby, plastiky, voľnej grafiky a knižnej ilustrácie. Vniesol do povojnového umenia hlboký vzťah k prírode, ktorá bola jeho neustálou inšpiráciou. V jeho tvorbe zo 40-tych rokoch nachádzame odkaz na Amedea Modiglianiho. Ota Janeček bol vyznamenany v roku 1964 Cenou Marie Majerové a v roku 1969 Cenou ministra kultúry. V roku 1985 bol menovaný zaslúžilým umelcom. Okrem maľby tvorí veľmi významnú časť jeho tvorby grafika, predovšetkým linoryt, litografia a suchá ihla. Ota Janeček vytvoril okolo 1000 grafických listov.

 


Viac info


Janeček Ota

Janeček Ota

(* 1919, Pardubičky pri Pardubiciach – †1996, Praha)

Ota Janeček bol všestranným českým výtvarníkom, ktorý výrazne zasiahol do modernej českej maľby, plastiky, voľnej grafiky a knižnej ilustrácie. Vniesol do povojnového umenia hlboký vzťah k prírode, ktorá bola jeho neustálou inšpiráciou. V jeho tvorbe zo 40-tych rokoch nachádzame odkaz na Amedea Modiglianiho. Ota Janeček bol vyznamenany v roku 1964 Cenou Marie Majerové a v roku 1969 Cenou ministra kultúry. V roku 1985 bol menovaný zaslúžilým umelcom. Okrem maľby tvorí veľmi významnú časť jeho tvorby grafika, predovšetkým linoryt, litografia a suchá ihla. Ota Janeček vytvoril okolo 1000 grafických listov.

JEHO DIELA SÚ V GALÉRIÁCH /výber/...

Národní galerie v Prahe (CZ)
Tate Gallery, Londýn (GB)
Národná knižnica v Paríži (FR)
MC Nay Institute, San Antonio (USA)
Tochigi Prefectural Museum of Fine Arts (JP)
National Gallery of Wales (UK)