Vyjadrovali sme sa ku aktuálnej situácii na trhu s umením. Viac sa dočítate v článku, ktorý bol zverejnený na hnonline 15.10.2021: Veronika Hubinská: Investori…

Aj o investovaní do umenia v Hospodárskych novinách

Späť

Vyjadrovali sme sa ku aktuálnej situácii na trhu s umením. Viac sa dočítate v článku, ktorý bol zverejnený na hnonline 15.10.2021:
Veronika Hubinská: Investori sa pre covid boja prepadov meny. Menia eurá za dukáty

Dopyt investorov je veľký, ale ponuka ho nedokáže ani zďaleka uspokojiť. Cez pandémiu výrazne pribudlo ľudí, ktorí umenie vnímajú ako dlhodobejšiu investíciu.

..... Podobná situácia je tiež na trhu s umením. Oproti predpandemickému obdobiu sa podľa Melity Fodor Gwerkovej z bratislavskej Gallery Gwerk teraz čoraz častejšie stretávajú s kupovaním diel ako investíciou do artiklu, ktorý by mal „prežiť“ aj nepredvídateľný ekonomický vývoj. „Objem predaja je zatiaľ za uplynulé mesiace roka 2021 príbuzný rovnakému obdobiu za 2019, pričom rok 2020 bol z týchto troch najslabší,“ dopĺňa Fodor Gwerková.

Pripomína pritom podobný trend, ktorý platí aj v prípade svetových aukčných spoločností. Podľa správy ArtTactic predaje troch najväčších domov – Christie's, Sotheby's a Phillips – dosiahli za prvú polovicu tohto roka 5,9 miliardy dolárov, čo predstihlo aj rok 2019 s predajom na úrovni 5,7 miliardy....