V článku "Originál alebo falzifikát" (Nový čas, 12.02.2023) sme sa rozprávali o probléme falšovania umeleckých diel na Slovensku: Keď sa…

Rozhovor o falšovaní umenia na Slovensku

Späť

V článku "Originál alebo falzifikát" (Nový čas, 12.02.2023) sme sa rozprávali o probléme falšovania umeleckých diel na Slovensku:

Keď sa pozrieme do histórie, falšovanie umenia tu vždy bolo. Už starí Rimania kopírovali Grékov, v minulosti sa dokonca bežne objednávali kópie obrazov. O ozajstnom probléme na trhu hovoríme však najmä od vtedy, od kedy umelecké diela začali na trhu dosahovať závratné sumy. Vidina veľkých zárobkov podnietila vznik mnohých falzifikátov. Preto v zásade platí, čím „drahší“ autor, tým väčšia šanca, že sa jeho meno dostane na zoznam falšovateľov a falšovateľských dielní. Takéto diela sa následne dostávajú na trh vo veľmi „zaujímavých“ cenách, čo sa pre kupca môže javiť ako obrovské Šťastie a príležitosť, opak je však pravdou.

Prečo záleží na tom, či máte doma originál?

Okrem iného aj preto, Že pokiaľ sa jeho autenticita nepotvrdí, hodnota vášho, aj keď možno vydareného diela, bude v momente zlomková. Falzifikáty nespôsobujú ujmu len kupcom, ale narúšajú celkovú dôveru na trhu s umením. Odhaduje sa, že až 50% diel na trhu je falošných. Toto sú globálne odhady, ale žiaľ, falzifikáty sú realitou aj na Slovenskom trhu.

Ako spoznať falzifikát?

Niekedy falzifikát spozorujete na diaľku, inokedy ho nemusíte vôbec odhaliť. To bol aj prípad falošného obrazu od holandského maliara Fransa Halsa, ktorý sa dokonca stal národným pokladom. Až o niekoľko rokov neskôr sa zistilo, že to bol falzifikát. V princípe si treba uvedomiť, že hovoríme len o zlých falzifikátoch, ktoré sa odhalili, tie dobré stále visia na stenách. Vždy dávajte pozor na to, od koho diela kupujete, či ide o overený zdroj. Ak je cena príliš nízka, je takmer isté, že niečo nie je v poriadku. Pokiaľ poznáte daného autora a jeho tvorbu, pozrite sa na signatúru – či zodpovedá autorovmu podpisu alebo je dodatočne pridaná, štýl maľby prípadne použitú farebnú škálu a datovanie diela. Toto všetko sú veci, ktoré sa dajú spozorovať voľným okom. Niektorí experti dokážu odhaliť falzifikát aj na základe krakeláže alebo adjustácie diela – napr. prispinkované plátno v dobe, kedy sa plátna klincovali. Ďalej existujú rôzne expertné metódy – röntgen, UV luminiscencia či chemicko-technologická analýza – ktoré už robia na to špecializované inštitúcie, sú však spoplatnené.

Viac sa dočítate priamo v článku.