Jan Švankmajer je český filmový režisér, animátor a výtvarník, popredný predstaviteľ neskorého českého surrealizmu. Ponuka na predaj – grafika.

(* 4. 9. 1934, Praha) Český filmový režisér, animátor a výtvarník, popredný predstaviteľ neskorého českého surrealizmu. Jan Švankmajer vyštudoval na pražskej VŠUP a bábkovej katedre AMU. Do filmu vstúpil v 60. rokoch, medzinárodnú pozornosť získal v roku 1983 prehliadkou svojich filmov z 60. rokov na medzinárodnom filmovom festivale FIFA. Voľná ​​tvorba Jana Švankmajera sleduje filmové kreácie: vznikajú napríklad cykly grafických listov, ktoré nazýva Švankmajersbilderlexikon. Od začiatku sedemdesiatych rokov ako by Švankmajerov tvorivý vývoj cyklicky dokončil prvotnú etapu, stáva sa členom Surrealistickej skupiny v Československu.

Ako autor i zberateľ je inšpirovaný rudolfínskymi zbierkami aj prácami renesančných a stredovekých alchymistov. Švankmajer vytvára rad vlastných grafík, objektov, ktoré sa nezriekajú priameho arcimboldovského citátu.


Viac info


Švankmajer Jan

Švankmajer Jan

(* 4. 9. 1934, Praha)

Český filmový režisér, animátor a výtvarník, popredný predstaviteľ neskorého českého surrealizmu. Vyštudoval na pražskej VŠUP a bábkovej katedre AMU. Do filmu vstúpil v 60. rokoch, medzinárodnú pozornosť získal v roku 1983 prehliadkou svojich filmov z 60. rokov na medzinárodnom filmovom festivale FIFA.

Voľná ​​tvorba Jana Švankmajer sleduje filmové kreácie: vznikajú napríklad cykly grafických listov, ktoré nazýva Švankmajersbilderlexikon. Od začiatku sedemdesiatych rokov ako by Švankmajerov tvorivý vývoj cyklicky dokončil prvotnú etapu, stáva sa členom Surrealistickej skupiny v Československu.

Ako autor i zberateľ je inšpirovaný rudolfínskymi zbierkami aj prácami renesančných a stredovekých alchymistov. Vytvára novodobé varianty alchymických nástrojov, nádob a ďalších hermetických atribútov. Objavuje pre seba portréty maliara Giuseppe Arcimbolda, ktorý zostavoval tváre či celé postavy z obrazov zvierat, rastlín... Švankmajer vytvára rad vlastných grafík, objektov, ktoré sa nezriekajú priameho arcimboldovského citátu.