Výstava toho najlepšieho zo slovenskej grafiky v Bruseli...
Používame súbory cookie k analýze návštevnosti a aby sme mohli naše webové stránky lepšie prispôsobiť Vašim potrebám. Používaním našich webových stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na Vašom počítači, tablete alebo smartfóne.

Slovenská grafika

Späť

Výstava je súčasťou projektu, ktorý má za cieľ prezentovať to najlepšie zo slovenskej grafiky nielen doma, ale i v zahraničí. Projekt úspešne odštartoval na jeseň v roku 2015, kedy boli diela týchto 6 unikátnych autorov prezentované na výstave v Galérii SPP v Bratislave. Slovenská grafika v Bruseli je tak akýmsi pokračovaním a zároveň vykročením aj za hranice.

Slovenská grafika predstavila tvorbu šiestich významných osobností: Albín Brunovský, Vladimír Gažovič, Dušan Kállay, Dušan Polakovič, Peter Kľúčik a Kamila Štanclová. Šesť rôznych autorov, šesť rôznych umeleckých svetov, ktoré spájajú dve „školy“ – Hložníkova a Brunovského. Vincent Hložník, zakladateľ slovenskej modernej grafiky, pôsobil na Vysokej škole výtvarných umení v období 1952-1972. Pod jeho pedagogickou taktovkou tvoril aj D. Kállay, K. Štanclová, V. Gažovič, ako aj A. Brunovský. Ten si po skončení štúdií vytvoril osobitý výtvarný prejav, v ktorom sa vo veľkej miere orientoval na výtvarný smer označovaný ako imaginatívny realizmus. Výrazne usmernil aj svojich žiakov (napr. P. Kľúčik, D. Polakovič, v poslednom semestri aj D. Kállay), no na druhej strane im ponechal voľnosť, ktorá sa už počas štúdia pretavila do rôznych výrazových prostriedkov, aké používal ich učiteľ.

Na výstave boli zastúpené diela od 70-tych rokov až po súčasnosť. Prezentované boli litografie, Ex libris a najmä technika leptu. Komplexná tvorba všetkých autorov však presahuje rámec voľnej grafiky a zahŕňa ilustrovanie kníh či maľbu. Z tohto uhla pohľadu bola výstava akýmsi nahliadnutím do ich tvorby. Prítomné však boli Gažovičove odkazy expresionizmu a surrealizmu, Kállayove metamorfózy ľudských bytostí a technicistické motívy, Polakovičove bizarné postavy na hranici paradoxu, Kľúčikov svet fantastickej zoológie, Štanclovej meditatívne videnie sveta a Brunovského známy cyklus Bella Italia.

Kurátorka: Melita Fodor Gwerková
Miesto: Stále zastúpenie SR pri EU v Bruseli, Belgicko
Dátum: 13.9. – 30.10.2016