Výstava s názvom „Trojskok“ prináša návštevníkom výber z autorovej tvorby so zameraním predovšetkým na jeho maliarsku činnosť. Už to však…

Fero Lipták / Trojskok

Späť

Výstava s názvom „Trojskok“ prináša návštevníkom výber z autorovej tvorby so zameraním predovšetkým na jeho maliarsku činnosť. Už to však nie je len známa postavička, ktorá nás sprevádza jej životnými príbehmi. Častokrát sa ocitáme vo vymyslenej krajine s lietajúcim pňom alebo modrou rybou. Autor tiež experimentuje s farebnou škálou a rôznymi čierno-bielymi variáciami, ktoré napriek „bezfarebnosti“ priťahujú diváka novými detailami a dalo by sa povedať aj novým autorovým výtvarným jazykom.

Výtvarníka Fera Liptáka azda ani netreba bližšie predstavovať. Jeho neprehliadnuteľný rukopis a množstvo príbehov v réžii charakteristického človiečika mnohých z nás sprevádza už dlhé roky. A napriek tomu, že postavička ostáva rovnaká, príbehy okolo nej nikdy nenudia a sú vždy plné nápadov. Autorov prístup k tvorbe evokuje nazeranie na svet z pohľadu múdreho dieťaťa, ktoré nie je skazené spoločnosťou ale zároveň veľmi dobre vníma všetky jej nuansy a chce sa s nimi podeliť. Z Liptákových diel cítiť radosť z tvorby a výraznú komunikáciu obrazu s divákom. Nič tu však nie je silené a príbeh obrazu sa odvíja podľa nášho nastavenia. Niekedy sa na ňom zasmejeme, inokedy sa zamyslíme…

Okrem klasickej techniky akrylu sú na výstave prezentované aj tušokresby, ktoré svojim minimalizmom vyvažujú celkový zážitok. Treba však pripomenúť, že maliarska tvorba je len jednou oblasťou, ktorej sa autor venuje. Preto aj názov „Trojskok“, ktorý vtipne poukazuje na autorove „skákanie“ od filmu k divadlu a k maľbe, ale tiež v sebe zahŕňa rôznorodosť tém, ku ktorým si autorova fantázia zvykne odskočiť.

Umelecké diela sprostredkúvajú časť autora samotného. Prostredníctvom nich dokážeme vnímať autorovo rozpoloženie a celkové nastavenie. Preto verím, že si z tejto výstavy odnesiete dobrú náladu, možno aj nejakú inšpiráciu a najmä akúsi ľahkosť bytia, pretože také pocity mám osobne ja po každej návšteve s Ferom Liptákom.

Miesto: Galéria SPP, Mlynské nivy 44/c, Bratislava
Galéria SPP je otvorená PO-PIA 10:00-18:00

Vstup voľný

Tešíme sa na Vás!

POZRITE SI DIELA Z VÝSTAVY