Diela Tomáša Žemlu nám ukazujú úplne iný pohľad na bežné prostredie okolo nás. Pole pri ceste, chabrždie alebo obyčajný krík nás zrazu osloví svojou jednoduchosťou…

Tomáš Žemla - Defragmentation

Späť

Diela Tomáša Žemlu nám ukazujú úplne iný pohľad na bežné prostredie okolo nás. Pole pri ceste, chabrždie alebo obyčajný krík nás zrazu osloví svojou jednoduchosťou a vtiahne svojim bravúrnym prevedením.

Výstava Defragmentácia predstavuje komplexný projekt, ktorý zahŕňa grafiku, maľbu aj plastiku. Autorov fokus sa v tomto prípade nezameriava na makropriestor (polia) ale približuje nám  mikropriestor chabrždia a detailov zrezaných stromov. Grafický cyklus Robinia – Agáty mal svoju premiéru na Bienále grafiky v Kanade, pričom na Slovensku je prezentovaný po prvýkrát. Minimalistický grafický prejav v divákovi navodzuje akési stíšenie, ktoré ale na pozadí zároveň prináša viaceré otázky – v tomto prípade ide o kontrast starej a na pohľad odumretej časti stromu, z ktorej vyrastá nový život plný rôznych tvarov. Séria malieb uchvacuje už len svojou farebnosťou a náročnou technikou. Odumreté stromy v náručí bujnej zelene opäť navodzujú pocit protikladu alebo skôr nikdy nekončiaceho cyklu života. Plastika – torzo stromu – uzatvára a zároveň prepája grafický a maliarsky pohľad a predstavuje aj akési zhmotnenie zániku a obnovy (strom – papier – strom). Použitý recyklovaný papier automaticky odkazuje na ekologický zámer, ktorému sa autor intenzívnejšie venuje posledné dva roky.

Miesto: Art Books Coffee, Baštová 6/B, Bratislava
Trvanie: 08.11. - 14.12.2023
Vernisáž: 07.11. o 18.00
Otvorené: PO - PIA 14.00 - 18.00

Kurátorka: Melita Fodor Gwerková
Vstup voľný

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.