Originálny nizozemský maliar Hieronymus Bosch zomrel presne pred 500 rokmi. No jeho diela nás dodnes fascinujú, aj desia. Kto to vlastne bol a čo stálo…

Génius menom Hieronymus Bosch

Späť

Originálny nizozemský maliar Hieronymus Bosch zomrel presne pred 500 rokmi. No jeho diela nás dodnes fascinujú, aj desia. Kto to vlastne bol a čo stálo za jeho tvorbou?

Jeho skutočné meno je Hieronymus van Aken (niekedy sa uvádza ako Jeroen alebo Jheronimus van Aeken). Za svoje priezvisko vďačí mestu 's-Hertogenbosch (alebo Den Bosch), v ktorom sa narodil okolo roku 1450 a kde prežil celý svoj život. Mesto leží v južnej časti Holandska a v Boschovej dobe bolo jedným z veľkých miest Brabantského vojvodstva. Preslávilo sa najmä výrobou textilu. Bosch však pochádza z umeleckej rodiny. Jeho otec Anthonius van Aken a jeho dedo Jan van Aken boli maliarmi. Ich mená svedčia o tom, že rodina pravdepodobne pochádzala z mesta Aachen (dnes v Nemecku). Prítomnosť Jana van Akena je v 's-Hertogenbosch doložená od roku 1431. Predpokladá sa, že Boscha učil maľovať práve jeho otec alebo niektorí z jeho ujov, avšak žiadne ich diela nie sú zachované. V roku 1463 v meste vypukol obrovský požiar, ktorý zničil približne 4000 domov. Bosch má vtedy asi 13 rokov. Viac informácií z tohto obdobia nevieme, no existujú domnienky, že na tento zážitok odkazuje aj v niektorých svojich dielach.

Bosch sa prvýkrát spomína v miestnych záznamoch v roku 1474, kedy sa jeho meno uvádza spolu s jeho dvomi bratmi a sestrou. Ide naozaj o umeleckú rodinu, keďže jeden brat je taktiež maliar, druhý sochár. V roku 1478 Boschov otec umiera a on sa približne o dva roky neskôr žení s o niečo staršou Aleyt Goyaert van den Meervenne, dcérou bohatého mestského hodnostára. Sťahujú sa do manželkinho domu na Markt 61. Pokiaľ vieme, nenarodia sa im žiadne deti. Podľa historických správ sa Bosch, najmä na základe manželstva, stáva zámožným a váženým mešťanom svojho rodného mesta. Na konci 80-tych rokov je jedným z obyvateľov, ktorí platia najvyššie dane.

Okolo roku 1488 sa Bosch stáva členom Bratstva Notre-Dame (niekedy Bratstvo Matky Božej). Približne v tomto roku prijíma aj svoj pseudonym "Bosch". Ide o veľmi vplyvné a bohaté spoločenstvo, ktoré sídlilo v 's-Hertogenbosch a ktorého členom bol aj Boschov otec. V 15. stor. má približne 40 vplyvných občanov a 7000 ďalších členov z celej Európy. Bosch pre Bratstvo realizuje aj niekoľko zákaziek, no jeho sláva sa zakrátko rozširuje aj za hradby mesta a hranice Brabantska. Dôkazom toho sú jeho obdivovatelia a zberatelia: Filip I. Pekný, ktorý si u Boscha v roku 1504 objednal oltárny obraz predstavujúci Posledný súd (viď nižšie), a Markéta Rakúska, regentka Holandska, ktorá si kupuje Pokušenie svätého Antonína (existujú dva jeho obrazy s rovnakým názvom). Boschove diela obdivoval najmä španielsky kráľ Filip II., ktorý mal vo svojej zbierke 33 kúskov. Kráľ dokonca zomrel v komnate, kde visel obraz Sedem smrteľných hriechov. Vlastnil taktiež triptych s vozom sena, či Záhradu pozemských rozkoší, taktiež triptych, ktorý vyvoláva polemiku týkajúcu sa eventuélneho Boschovho členstva v heretickej sekte. Na obhajobu sa však uvádza, že výrazne katolícky orientovaný kráľ by vo svojom paláci také diela predsa nemal. Vďaka kráľovej zberateľskej vášni a obdivu Boschovej tvorby sa dnes môže madridské múzeum Prado chváliť jeho najznámejšími dielami.

Bosch zomiera v roku 1516 a je pochovaný v 's-Hertogenbosch. Podľa záznamov Bratstva Notre-Dame sa 9. augusta uskutočnila jeho zádušná omša v Katedrále sv. Jána (Sint – Janskathedraal). Jeho manželka Aleyt zomiera o 15 rokov neskôr. Okrem týchto faktov o jeho živote nevieme nič. Možno pracoval v ateliéri so svojim bratom. Možno žil v ústraní a zaoberal sa vecami, ktoré v tej dobe cirkev zakazovala. V snahe rozlúštiť jeho detailné diela preto vzniklo viacero teórií...

Celý blog čítajte TU.