Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sa staroveké umenie, napr. objekty z Egypta ocitnú na trhu alebo v múzeu? Nie vždy sa tam totiž dostanú legálnou…
Používame súbory cookie k analýze návštevnosti a aby sme mohli naše webové stránky lepšie prispôsobiť Vašim potrebám. Používaním našich webových stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na Vašom počítači, tablete alebo smartfóne.

Prednáška: Nelegálny obchod s umením

Späť

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sa staroveké umenie, napr. objekty z Egypta ocitnú na trhu alebo v múzeu? Nie vždy sa tam totiž dostanú legálnou cestou... Nelegálne obchodovanie so starožitnosťami dosahuje celosvetovo ročne približne 6 miliárd dolárov. Mnohé takéto diela skončia v súkromných zbierkach, ale aj múzeách či aukčných spoločnostiach. Ako sa tam vlastne dostanú? Ako funguje pašovanie diel z krajín ako je napr. Irak, Sýria či Egypt na západný trh? Melita Fodor Gwerková sa v prednáške bude venovať nelegálnemu obchodovaniu so starožitnosťami z globálneho pohľadu, pričom sa zameria najmä na tieto oblasti:

- aktuálne čísla
- štruktúra svetového trhu a mechanizmus pašovania a nelegálneho obchodovania so starožitnosťami
- najznámejšie prípady, ktoré by kľudne mohli byť námetom na film
- v skratke o medzinárodnom práve a regulácii alebo kto je vinný?
- ako vieme tento problém eliminovať a prečo je to dôležité

Prednáška je treťou zo série "Odvrátená strana umenia", v rámci ktorej sme sa už venovali falšovaniu a kradnutiu umenia.

Miesto: Art Books Coffee, Baštová 6/B, Bratislava
Dátum: streda 30.10.2019
Čas: 18:00