Kamila Štanclová je maliarka, grafička a ilustrátorka. Venuje sa maľbe, grafike, ex librisu a ilustráciám. V Gallery Gwerk nájdete Štanclovej obrazy a grafiky.

(*1945, Zvolen) Maliarka, grafička a ilustrátorka. Kamila Štanclová v rokoch 1965–1971 študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Dezidera Millyho a na oddelení voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u prof. Vincenta Hložníka. Z vydavateľstva Brio Praha a Gründ v Paríži dostala ponuku ilustrovať spolu s manželom Dušanom Kállayom kompletné dielo H. Ch. Andersena (156 rozprávok). Práca na ilustráciách trvala štyri roky, postupne vyšli tri zväzky kníh. Ilustrácie Andersenových rozprávok sa tak v podaní oboch autorov stávajú veľkou rozprávačskou a ilustrátorskou epopejou plnou úcty k textu, ale aj jeho nádherným a osobitým ozvláštnením. Za svoje práce získala viac ako 20 významných domácich a medzinárodných ocenení. V oblasti knižnej tvorby doteraz ilustrovala takmer 60 kníh pre deti i dospelých. Kamila Štanclová žije v Bratislave a venuje sa maľbe, voľnej grafike, exlibrisu, návrhom na poštové známky a knižnej ilustrácii.


Viac info


Štanclová Kamila

Štanclová Kamila

(*1945, Zvolen)

Maliarka, grafička a ilustrátorka. Kamila Štanclová v rokoch 1965–1971 študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Dezidera Millyho a na oddelení voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u prof. Vincenta Hložníka. Z vydavateľstva Brio Praha a Gründ v Paríži dostala ponuku ilustrovať spolu s manželom Dušanom Kállayom kompletné dielo H. Ch. Andersena (156 rozprávok). Práca na ilustráciách trvala štyri roky, postupne vyšli tri zväzky kníh. Ilustrácie Andersenových rozprávok sa tak v podaní oboch autorov stávajú veľkou rozprávačskou a ilustrátorskou epopejou plnou úcty k textu, ale aj jeho nádherným a osobitým ozvláštnením. Za svoje práce získala viac ako 20 významných domácich a medzinárodných ocenení. V oblasti knižnej tvorby doteraz ilustrovala takmer 60 kníh pre deti i dospelých. Kamila Štanclová žije v Bratislave a venuje sa maľbe, voľnej grafike, exlibrisu, návrhom na poštové známky a knižnej ilustrácii.

OCENENIA /výber/

2008 - Certificate of Honour for Illustration za knihu H. Ch. Andersen: Rozprávky, IBBY, Kodaň (DK)
2007 - Bibliofília R. M. Rilke Orpheus, Eurydike, Hermes, zaradená medzi Najkrajšie knihy Slovenska  (SK)
2006 - Kniha H. Ch. Andersen: Rozprávky bola zaradená medzi Najkrajšie knihy Slovenska (SK)
2005 - Cena Najkrajšia detská kniha jesene za knihu H. Ch. Andersen: Rozprávky (SK)
1998 - Cena Akadémie výtvarných umení na 5.medzinárodnom bienále grafiky, Belehrad (HR)
1998 - Cena Ľudovíta Fullu (SK)
1995 - Grand Prix - Cena Mikuláša Galandu na I. Bienále knižného umenia, Martin (SK)
1995 – UNICEF Award, Bologna (IT)
1990 - Cena vydavateľstva Mladé letá za rok 1990, Bratislava (SK)
1990 - Cena Ministerstva kultúry SR v súťaži České a slovenské najkrajšie knihy ´90 (SK)
1987 – Cena ex aequo na bienále Súčasná slovenská grafika IX., Banská Bystrica (SK)
1986 – Plaketa Premi Catalonia d´Illustració, Barcelona, za ilustrácie ku knihe Laura Devetachová: Panáčik v piesku (ES)
1969, 1977, 1984, 1985, 1986, 1987, 1991 - Čestné uznania v súťaži Najkrajšie knihy (SK)