Výstava grafickej tvorby autorov - Albín Brunovský a Jiří Anderle...
Používame súbory cookie k analýze návštevnosti a aby sme mohli naše webové stránky lepšie prispôsobiť Vašim potrebám. Používaním našich webových stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na Vašom počítači, tablete alebo smartfóne.

Anderle a Brunovský

Späť

Albín Brunovský, národný umelec, maliar, grafik a autor výtvarných návrhov československých bankoviek a poštových známok. Predstaviteľ imaginatívneho realizmu a azda jeden z najznámejších slovenských umelcov. Jiří Anderle, maliar, grafik, zberateľ afrického umenia, ktorý v súčasnosti patrí medzi najvýznamnejších českých umelcov. Obaja prezentovali svoje diela po celom svete, stali sa medzinárodne uznávanými a možno povedať, že aj lídrami grafickej tvorby vo svojich krajinách. Boli priateľmi a vekovo ich delil necelý rok, no vo svojej tvorbe si každý našiel svoju originálnu a neprehliadnuteľnú cestu.

Výstava Anderle & Brunovský: grafická tvorba prináša diela od 60-tych až po koniec 90-tych rokov. Prezentované sú litografie, technika leptu a suchá ihla. Komplexná tvorba oboch autorov však presahuje rámec voľnej grafiky a zahŕňa aj maľbu, objekty (Anderle) či ilustrácie kníh. Výstavu preto možno vnímať ako akési nahliadnutie do tvorby týchto velikánov. Nájdete tu však Brunovského grafiky počnúc známym cyklom Bella Italia, kde ešte cítiť vplyv jeho učiteľa prof. Vincenta Hložníka, cez fantastické imaginatívne diela 80-tych rokov, až po litografie z posledného roku jeho života (1997). Mnohé prezentované Anderleho diela sú súčasťou jeho známych cyklov, ako napr. Komedie (1965-1969), Fragmenty (1979-1980), Vanitas (1983), Commedia dell'arte (1985). Taktiež zahŕňajú myšlienkový vývoj autora od orientácie na etnické umenie (napr. dielo Vejce), cez problémy súčasného bytia až po lyrické polohy a portréty v čase, napr. v dielach Vanitas.

Postaviť vedľa seba také osobnosti grafickej tvorby ako je Anderle a Brunovský, znamená veľký zážitok. Nielen uletenie do imaginatívnych obrazov, ale aj konfrontáciu dvoch rozličných svetov, ktoré sa niekedy rozchádzajú vo svojich témach, ale spájajú vo svojej bravúrnosti.

Kurátorka: Melita Fodor Gwerková
Miesto: Galéria SPP, Bratislava
Dátum: 8.9. – 31.10.2016