Po dlhšej pauze sa môžete tešiť na výstavu najnovšej tvorby umeleckej dvojice Melita Gwerková a Marian Vida.…
Používame súbory cookie k analýze návštevnosti a aby sme mohli naše webové stránky lepšie prispôsobiť Vašim potrebám. Používaním našich webových stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na Vašom počítači, tablete alebo smartfóne.

Gwerková & Vida: Allegria

Späť

Po dlhšej pauze sa môžete tešiť na výstavu najnovšej tvorby umeleckej dvojice Melita Gwerková a Marian Vida. Predstavené budú diela z posledného obdobia (2017-2018). 

Galéria SPP, Mlynské nivy 44/c, Bratislava
Výstava potrvá do 23.10.2018
kurátorka: Melita Fodor Gwerková

Obrazy manželskej dvojice Mariana Vidu a Melity Gwerkovej sú ako prechádzka farebnou, živou, reálno-imaginatívnou krajinou. Môžete tu oddychovať, načerpať energiu alebo len tak byť. Hranice určuje len naša predstavivosť...
V tvorbe Mariana Vidu cítiť mužský princíp, dynamiku a prepracovanú kompozíciu. Jeho diela sa pohybujú medzi abstraktným a reálnym. Častokrát tieto dva svety spája takmer neviditeľnou hranicou, ktorú divák spozoruje až pri detailnejšom nazeraní. Jemné lazúry sú narušené razantnými líniami a nápadité vrstvenie farieb diváka doslova vťahuje dnu. Autor nekladie až taký dôraz na formálnu stránku, dôležitý je pre neho zmyslový zážitok. Príbehy jeho diel sú poskladané zo skutočných symbolov, zreteľných alebo naznačených figúr ale i fragmentov fantazijných odkazov. Výsledkom je vizuálna definícia príbehu, niekedy jednoduchého, inokedy mnohoznačného. Marian Vida preto svoje témy nerád vysvetľuje a radšej ich interpretáciu ponecháva na divákovi.
Obrazy Melity Gwerkovej sú plné krehkej snovej poetiky a imaginácie. Jej diela nevznikajú odrazu, sú výsledkom hlbokého precítenia a postupného vrstvenia jemných lazúr. Autorka rada experimentuje so štruktúrami, ktoré spolu s kultivovanou farebnosťou vytvárajú harmonický celok plný filigránskych detailov. Jej diela rozpáravajú príbehy plné symbolov a odkazov na veci poznané i tajomné. Poetickosť tvorby sa odráža aj v samotných názvoch diel, ktoré dotvárajú atmosféru a niekedy slúžia divákovi aj ako pomôcka pri výklade obsahu. Melita Gwerková sa vo svojich dielach usiluje o harmóniu kompozície, farebnosti a obsahu. Vďaka svojmu introvertnému založeniu je schopná do diel priam vložiť emócie a pocity, ktoré následne pozitívnym vyžarovaním vplývajú na diváka. Aj preto sa nám častokrát z tejto snovej krajiny nechce ísť preč...

Výstava Allegria predstavuje najnovšiu tvorbu tejto umeleckej dvojice. Pri pohľade na staršie obdobie môžeme konštatovať, že obaja autori sa neustále vyvíjajú, pracujú s kompozíciou, farebnosťou a témami. Aj keď ich rukopis je rozpoznateľný, neustrnuli v poznaných vodách. Ich diela rozprávajú stále nové pútavé príbehy, ktorými harmonizujú svoje okolie. Uvoľnite svoju fantáziu a vojdite do tohto prívetivého sveta, kde sa bájnosť spája s realitou a kde skutočný svet splýva so snom.