František Lipták je na výtvarnej scéne zapísaný svojím neprehliadnuteľným autorským rukopisom a originálnym pohľadom na svet. Autor dokáže vnímať situácie…

Fero Lipták: Zakreslené zápisky

Späť

František Lipták je na výtvarnej scéne zapísaný svojím neprehliadnuteľným autorským rukopisom a originálnym pohľadom na svet. Autor dokáže vnímať situácie v kontextoch, ktoré ostatní nevnímajú a vďaka tomu vie premeniť aj všednú príhodu na veselý vizuálny zážitok.  Pre autora sa stávajú hlavnou inšpiráciou úplne bežné veci, ktoré nám ale v súčasnom svete neustálych vnemov častokrát unikajú. V kombinácii s názvami, ktoré sú mnohokrát slovnými hračkami, nám autor prináša jeho sprostredkovaný pohľad na svet okolo nás, v ktorom sa aj vážne veci ocitajú na poli ľahkosti a vtipu. Treba však dodať, že veselosť v jeho tvorbe nie je ani zďaleka povrchná.

František Lipták je často spájaný s okatým človiečikom, ktorý sa ocitá v rôznych životných situáciách. Jeho tvorba a kreativita však ďaleko presahuje maliarsku scénu. Okrem maľby sa Lipták venuje divadelnej a fimovej scénografii, ilustráciám, grafike a objektom. Mnohé autorove diela vznikajú na základe postrehov a náčrtov, ktoré si častokrát zaznamenáva do rôznych skicárov. Samotné skicáre sa tak stávajú umeleckými predmetmi plnými tvorivosti, kresieb, výňatkov z konverzácií a spontánnych nápadov. A práve tieto zápisníky sa stali inšpiráciou ku výstave „Zakreslené zápisky“, ktorá predstavuje ucelenejší pohľad na Liptákovu tvorbu. Na výstave nájdete linoryty, maľby, plastiky, ale aj ukážku knižných ilustrácií a časť scénografie ku animovanému filmu Lajka, za ktorú Lipták spolu s A. Klimtom a M. Velíškom získal v roku 2017 Českého leva. Výstava zároveň potvrdzuje, že komplexná tvorba Františka Liptáka ďaleko presahuje hranicu maľovaných vtipných príbehov.

Liptákove diela dokážu rozosmiať ale aj pristaviť na zamyslenie. Ako však sám povedal: „Bez nápadu je zbytočné maľovať.“ V jeho prípade ale našťastie o nápady naozaj nie je núdzu. Niekedy mu dokonca nestačia ani plátna, a tak tvorí na to, čo mu príde pod ruku, či už je to drevená doska, stolička, skriňa alebo samotné knihy. Jeho kreativita skutočne nemá hraníc a jeho umelecký svet je otvorený všetkým, ktorí dokážu aspoň na chvíľku „vypnúť“ a nechať sa unášať prúdom neobmedzenej fantázie.

dátum: 5.9. - 31.10.2019
miesto: Galéria SPP, Mlynské nivy 44/c, Bratislava
kurátor: Melita Fodor Gwerková

DIELA Z VÝSTAVY NA PREDAJ TU.