V piatok 16. júna sa v Bratislave otvárili nové výstavné priestory. Tower 5 svoju galériu otvárilo vernisážou umeleckej a manželskej dvojice…

Výstava autorov Vida a Gwerková v nových priestoroch TOWER 5

Späť

V piatok 16. júna sa v Bratislave otvárili nové výstavné priestory. Tower 5 svoju galériu otvárilo vernisážou umeleckej a manželskej dvojice Melita Gwerková a Marian Vida. Výstava je pre verejnosť prístupná do 14. júla 2023.

Tower 5 je administratívna budova, ktorá ponúka zdravé pracovné prostredie s nádhernými výhľadmi na panorámu a hlavné dominanty mesta Bratislava. Od 16. júna svoje priestory otvára aj pre umenie. Výstava známych výtvarníkov Melita Gwerková a Marian Vida tak pokrstí nové galerijné priestory, ktoré budú otvorené aj pre verejnosť. Výstavy sa v priestoroch Tower 5 budú konať na pravidelnej báze a poskytnú tak priestor na prezentáciu mnohým slovenským umelcom.

Manželská dvojica Melita Gwerková a Marian Vida vystavujú len zriedka. S výstavou Equilibrium prichádzajú po niekoľkých rokoch a predstavujú na nej najnovšiu tvorbu z posledných 2 rokov. „Ako už aj samotný názov naznačuje, výstava prináša divákom akúsi rovnováhu. Či už ide o mužsko-ženský princíp, realitu vyváženú fantáziou či zemité tóny zjemnené snovými farebnými variáciami... ,“ hovorí kurátorka a zároveň dcéra vystavujúcich autorov Melita Fodor Gwerková.

V tvorbe Mariana Vidu cítiť mužský princíp a vždy prítomnú dokonale prepracovanú kompozíciu. Jemné lazúry sa stretávajú s razantnými líniami a dotvárajú celkovú dynamiku diela. Naznačené figúry sa miešajú so skutočnými i fantazijnými odkazmi a vytvárajú tak pútavý príbeh s otvoreným koncom. Obrazy Melity Gwerkovej predstavujú ženský svet, plný fantázie, poetična, snovosti. Zložité a časovo náročné vrstvenie lazúr vytvárajú niekedy až trojrozmerný efekt. Divák sa doslova ocitá v krajine obklopený imaginatívnou faunou a flórou. Kultivovaná farebnosť, poetické názvy a množstvo prepracovaných detailov spolu vytvárajú harmonický celok.  Obrazy Melity Gwerkovej nevznikajú rýchlo, naopak, sú odrazom hlbokého precítenia a vedomej tvorby.

Obaja autori za svoje originálne techniky získali viacero zahraničných ocenení. Diela Mariana Vidu sú, okrem iného, súčasťou aj Stálej misie SR pri OSN v New Yorku. Melita Gwerková je absolventka Vedy o výtvarnom umení na Univerzite Komenského v Bratislave. Za svoju originálnu techniku bola ako prvá slovenská výtvarníčka ocenená bronzovou medailou talianskeho parlamentu (2011).

Miesto: Tower 5, Kalinčiakova 33, Bratislava
Otvorené PO-NE 9:00-18:00
Trvanie: 16.06. - 14.07.