Výstava umeleckej dvojice Melita Gwerková a Marian Vida v Slovenskom inštitúte vo Viedni...
Používame súbory cookie k analýze návštevnosti a aby sme mohli naše webové stránky lepšie prispôsobiť Vašim potrebám. Používaním našich webových stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na Vašom počítači, tablete alebo smartfóne.

Gwerková & Vida: Milénizm

Späť

Výstava Milénizm prezentuje výber z poslednej tvorby umeleckej dvojice. Spolu bolo prezentovaných 11 diel. Ku názvu Milénizm nás inšpiroval obraz s rovnomenným titulom. Obaja autori majú veľmi radi históriu, študujú ju v podstate každý deň a je im inšpiráciou. Aj názov pochádza z takéhoto nahliadnutia do minulosti. Milénizm bol smer v stredoveku hlásajúci na Zemi večné šťastie, návrat strateného raja. A v tomto smere je pre ich tvorbu úplne príznačný. V dobe, kedy v umení často prevláda agresia, nepokoj a cieľ v prvom rade čo najviac šokovať , sa práve táto umelecká dvojica snaží prostredníctvom svojich diel vnášať do sveta okolo nás harmóniu a pozitívny odkaz. Nesnažia sa šokovať, maľujú z radosti a pre radosť iných. To všetko však s dynamikou súčasnej maľby.

Melita Gwerková je absolventka Umelecko-priemyselnej školy v odbore dizajn a vedy o výtvarnom umení na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Je prvou slovenskou výtvarníčkou, ktorá bola ocenená bronzovou medailou talianskeho parlamentu. Toto prestížne ocenenie získala za tvorbu a najmä svoju originálnu techniku, ktorú sama autorka nazvala „extender media“.

Marian Vida sa výtvarnej tvorbe profesionálne venuje už viac ako 30 rokov. Je členom Umeleckej besedy Slovenska, Slovenskej výtvarnej únie a spolu s manželkou talianskeho združenia Domu Danteho Alighieriho. Jeho diela sú súčasťou zbierky Stálej misie SR pri OSN v New Yorku. Je laureátom viacerých zahraničných cien, okrem iného aj ceny kritiky a špeciálnej ceny medzinárodnej poroty na súťažiach v Taliansku. Obaja majú za sebou množstvo výstav doma i v zahraničí a spolu tvoria v Bratislave.

Kurátorka: Melita Fodor Gwerková
Miesto: Slovenský inštitút vo Viedni, Rakúsko
Dátum: 9.9. – 25.9.2016