Fero Lipták je oceňovaný scénograf a výtvarník s originálnym rukopisom. Pozrite si aktuálnu ponuku jeho obrazov na predaj ...

(*24.4.1962, Poprad) František Lipták vyštudoval Strednú umelecko-priemyselnú školu v Košiciach, odbor grafika a Vysokú školu múzických umení v Bratislave, odbor divadelná scénografia. Od roku 1986 pracoval takmer vo všetkých slovenských divadlách, ale aj v divadlách v Čechách a v Poľsku. Je zakladateľom nezávislej divadelnej spoločnosti Teatro Tatro. Za posledných 15 rokov vytvoril okolo 90 inscenácií. Mnohé z nich boli ocenené na domácich aj zahraničných festivaloch.

Od roku 1991 sa venuje najmä filmu. Ako architekt a výtvarník spolupracoval na profilových slovenských filmoch devätdesiatych rokov. Za film Záhrada získal ocenenie Českej filmovej akadémie Český lev.

František Lipták ako scénograf vytvoril aj niekoľko úspešných inscenácií v Poľsku. V roku 2010 sa Teatro Tatro zúčastnilo Zimnej Kultúrnej Olympiády v kanadskom Vancouveri s projektom The Magical Theatrical Vending Machine. František Lipták alebo Fero Lipták sa rovnako venuje maľbe, ilustráciám a tvorbe plagátov. Má za sebou množstvo výstav doma i v zahraničí.


Viac info


Lipták Fero

Lipták Fero

(*24.4.1962, Poprad)

František Lipták vyštudoval Strednú umelecko-priemyselnú školu v Košiciach, odbor grafika a Vysokú školu múzických umení v Bratislave, odbor divadelná scénografia. Od roku 1986 pracoval takmer vo všetkých slovenských divadlách, ale aj v divadlách v Čechách a v Poľsku. Je zakladateľom nezávislej divadelnej spoločnosti Teatro Tatro. Za posledných 15 rokov vytvoril okolo 90 inscenácií. Mnohé z nich boli ocenené na domácich aj zahraničných festivaloch.

Od roku 1991 sa venuje najmä filmu. Ako architekt a výtvarník spolupracoval na profilových slovenských filmoch devätdesiatych rokov. S režisérom Martinom Šulíkom spolupracoval na filmoch Neha, Všetko čo mám rád, Záhrada, Orbis pictus, Zabíjačka, Krajinka, Slnečný Štát, Cigán. S režisérom Miroslavom Šindelkom na filme Vášnivý bozk. S Václavom Vorlíčkom na filme Vták Ohnivák. S Agnieszkou Holland na filmoch Tretí zázrak a Jánošík. Za film Záhrada získal ocenenie Českej filmovej akadémie Český lev.

František Lipták ako scénograf vytvoril aj niekoľko úspešných inscenácií v Poľsku. V roku 2010 sa Teatro Tatro zúčastnilo Zimnej Kultúrnej Olympiády v kanadskom Vancouveri s projektom The Magical Theatrical Vending Machine. František Lipták sa rovnako venuje maľbe, ilustráciám a tvorbe plagátov. Má za sebou množstvo výstav doma i v zahraničí.

VÝSTAVY /výber/

2015 – (Ne)obyčajné príbehy, Galéria SPP, Bratislava
2012 – 7 hriechov alebo potopa po nás, Oravská galéria Dolný Kubín
2011 – Budapešť (HU), Praha (CZ)
2010 – Bolo ako nebude, Galéria Michalský dvor, Bratislava
2009 – Reims (FR), Budapešť (HU)
2007 – Wien (AT), Cieszyn (PL)
2005 – Frastrim, Galéria U sediaceho anjela, Kežmarok
2004 – Paríž (FR)
2001 – Vancouver (CA)
2000 – Hannover (DE), Berlín (DE), Wien (AT)